fbpx
Skip to content Skip to footer

Kiedy masaż po porodzie

W dzisiejszej odsłonie naszych poradnikowych artykułów, pragniemy pochylić się nad jedną z najbardziej popularnych kwestii wśród przyszłych i świeżo upieczonych mam. Mianowicie, kiedy masaż po porodzie może mieć zastosowanie?

Coraz częściej pojawiającą się wątpliwością wśród kobiet pozostaje pytanie,
czy możliwe jest wykonywanie technik masażu po porodzie i jeśli tak,
to ile mniej więcej czasu musi od niego upłynąć, aby stosowanie tych technik relaksacji nie mogło spowodować pogorszenia poziomu naszego zdrowia.
Jako wysoko wykwalifikowani profesjonaliści, pragniemy rozwiać wszystkie problemy naszych pacjentów odnośnie tego aspektu ich życia i uspokoić ich, gdyż każdy szanujący się masażysta nie pozwoli sobie na wykonywanie chociażby najmniej skomplikowanej sesji masażu bez przeprowadzenia odpowiedniego wywiadu z klientem. Jeśli nie zamierzamy zataić przed fachowcem prawidłowych odpowiedzi na jego pytanie, wykonywanie masażu zgodnie z obowiązującymi zasadami, nie przyniesie nam żadnych efektów ubocznych.

Kiedy zatem najlepiej zastosować masaż po porodzie,
by uchronić się przed wystąpieniem niepożądanych następstw?

Bez wątpienia, okres poporodowy pozostaje jednym z najtrudniejszych
dni do pokonania przez kobietę i jej najbliższych.
Regeneracja, która przebiega prawidłowo nie powinna potrwać długo i już najpóźniej po kilku tygodniach, mamy mogą sukcesywnie wydłużać dystanse przemierzane w trakcie spacerów ze swoimi pociechami, czy powoli wracać do tradycyjnie wykonywanych obowiązków. Nic nie może jednak odbywać się na siłę. Nie istnieją odgórne wyznaczone terminy, każda z kobiet powinna samodzielnie wiedzieć, kiedy jest naprawdę gotowa na swój powrót do życia z przed ciąży.
To bardzo indywidualna sprawa, a niekiedy poukładanie sobie wszystkich zmian, jakie zaszły w ostatnim czasie może potrwać nieco dłużej, niż mogłoby się to wydawać.

Pełna aktywność fizyczna kobiet wymaga jednak czasu i nacisk ze strony rodziny
oraz lekarza nie jest najlepszym pomysłem na zwiększenie motywacji do działania kobiety.. Z pomocą przychodzi jednak możliwość skorzystania
z jednej z najpopularniejszych i najbardziej skutecznych technik nowoczesnych form masażu. Co więcej, nie należy zapomnieć także o pobocznych efektach,
gwarantowanych przez systematyczne powtarzanie sesji masażu.

Ogromnym plusem pozostaje polepszenie samopoczucia oraz poprawa
ukrwienia naczyń krwionośnych całego ciała.

Zastosowanie systematycznych zabiegów z udziałem profesjonalnego masażysty,
pomogą także wrócić kobiecie do formy i znacznie ułatwia powrót do wcześniejszej sylwetki. Młode mamy, pragną czuć się dobrze w swoim ciele i uważać się za atrakcyjne kobiety oraz być za takie postrzegane. W tym przypadku, dobrze sprawdzi się masaż funkcyjny, którego głównym zadaniem pozostaje rozluźnienie mięśni, a także sukcesywne poprawianie zakresów ruchów w stawach.
Dzięki czemu odprężymy się, oddając chwilę swojemu ciału na relaks
i odseparowanie się od pędzącej rzeczywistości.

Przeprowadzenie zabiegów możliwe jest tylko u pacjentek,
z którymi jeden ze specjalistów przeprowadził
szczegółowy i specjalistyczny wywiad.

Musimy dowiedzieć się przede wszystkim, czy w trakcie ciąży wystąpiły jakiekolwiek komplikacje. Wśród nich są między innymi: wszelkiego rodzaju krwotoki, stany zapalne, gwałtowne pogorszenia stanu zdrowia, a także występujące, długotrwałe zatrucia. Musimy wykluczyć także inne niepokojące specjalistów objawy, jakie mogły pojawić się podczas dziewięciu miesięcy ciąży oraz aspekt, czy cały proces rozwoju płodu i dziecka przebiegał pomyślnie i nie odnotowano żadnych komplikacji. Jeśli wszystkie te pytania spotkały się z odpowiedzią przeczącą, nie ma przeciwwskazań do wykonania wykonania masażu za pomocą jednej z wybranej techniki, chyba że zalecenia lekarza specjalisty mówią inaczej.. Pacjentki, które podczas ciąży skarżyły się na jakieś dolegliwości,
proszone są o wcześniejsze skonsultowanie się ze swoim lekarzem prowadzącym,
do którego należy ostateczna decyzja oraz wydanie pozwolenia na masaż pacjentki
z wykorzystaniem wybranej techniki.

Dla kobiet tuż po porodzie, swoje szerokie zastosowania udowodnił przez wiele lat
cyklicznego stosowania masaż limfatyczny, stanowiący najprostszą formę relaksu po porodzie. Równie często stosowanym rozwiązaniem pozostaje także masaż izometryczny i klasyczny. Jedną z pierwszych praktykowanych metod po porodzie od wielu lat jest właśnie wspomniany w pierwszej kolejności masaż limfatyczny. To rozwiązanie dla pacjentek, które borykały się z dolegliwościami w trakcie ciąży, skarżyły się na pojawiające się obrzęki i niedogodności płynące z nadmiernej produkcji limfy. Z kolei zaś, masaż klasyczny, to sposób na wykonywanie wszelkiego rodzaju głaskań, rozcierań, ugniatań z dużym skupieniem warstwowym.
Ponadto masaż izometryczny, może być stosowany na kobietach po porodzie nieco później, niż pozostałe praktyki. Jego zastosowanie gwarantuje zwiększenie siły i wytrzymałości mięśni ud i pośladków. Uwidocznienie mięśni, w połączeniu ze zgubieniem nadprogramowych kilogramach, jakie zostały zmagazynowane w kobiecym organizmie na czas ciąży.

Masażysta, przystępujący do masażu, dysponuje także możliwością oceny skóry.
W przypadku dolegliwości bólowych, z jakimi w pierwszych tygodniach może borykać się pacjentka rodząca metodami naturalnymi oraz cesarskim cięciem,
najlepiej łagodzić ułożeniem świeżo upieczonej mamy na boku. Wówczas masujący stoi za pacjentką lub tuż obok niej w zależności od masowanej części ciała. Tego typu ułożenie, umożliwia przede wszystkim pełną kontrolę nad ciałem pacjentki i możliwie najmniejsze ograniczenia ruchowe.. W tym wypadku, zabieg polega na zasadzie brzmiącej : jedna dłoń masuje, druga lekko stabilizuje.

Jeśli pacjentka pragnie przeprowadzenia masażu nóg, należy się jako profesjonaliści porządnie zabrać do tego typu czynności. Zwracamy szczególną uwagę na obrzęki, cellulit oraz ogólną kondycję mniejszych i większych naczyń krwionośnych.

Równie częstą praktyką wśród kobiet zarówno krótko po porodzie,
jak i doświadczonych oraz przyszłych mam, pozostaje masaż klatki piersiowej.
Wbrew pozorom, nie chodzi w nim o masaż piersi. Głównym obszarem praktyki jest górna część klatki piersiowej. Wykonuje się ruchy od mostka, przez górną linię obojczyków, aż do barków. Należy zwrócić także uwagę na fakt, że po zakończeniu karmienia, możemy zastosować pełny masaż tej części ciała.

Zwracaj szczególną uwagę już od pierwszych dni po porodzie na mięśnie dna miednicy, które podczas porodu metodą naturalną mogą zostać bardzo osłabione,
naciągnięte, a nawet częściowo zerwane. A z drugiej strony mogą pozostać w nieprawidłowym napięciu mięśniowym i napięcie spoczynkowe danych mięśni może okazać się za wysokie. W efekcie tych zmian bardzo prawdopodobne pozostają problemy z nietrzymaniem moczu, czy obniżeniem narządów wewnętrznych.

Najlepszym sposobem na diagnostykę zaburzeń związanych z dnem miednicy jest zgłoszenie się do fizjoterapeuty uroginekologicznego tuż po połogu, po pierwszej wizycie u ginekologa. Fizjoterapeuta przeprowadzi wywiad, oceni sytuację i stan mięśni oraz dobierze odpowiednią terapię taką jak pracę manualną i/lub ćwiczenia poprawiające stan mięśni po porodzie.

No dobrze, wiemy już, co możemy wykonywać po porodzie,
czy istnieją zatem surowo zabronione aktywności?

Oczywiście, że tak! Zachęcamy także do zapoznania się z nimi. Przez całe sześć tygodni nie spędzaj czasu w saunie, nie decyduj się na powrót na siłownie, czy korzystanie z solarium. Ogranicz dźwiganie przedmiotów, które ważyć mogą więcej, niż obecnie Twoje dziecko.

Pierwsze dni po porodzie, czyli okres połogu, stanowi niemałe wyzwanie dla wszystkich aktywnych mam. Na szczęście nowoczesna medycyna, odchodzi już od zaleceń, aby po porodzie skupiać swoje myśli na wykonywaniu tylko niezbędnych czynności dla swojego dziecka. Istnieje wiele aktywności, możliwych do wykonywaniu w połogu, nie mówiąc już o opcjach, jakie są dostępne po upływie tych dwóch tygodni. Jeśli chcesz poprawić swoją formę i samopoczucie, aktywność fizyczna, w połączeniu z odpowiednim, zbilansowanym odżywianiem i stosowaniem masaży, sprawdzi się doskonale i zagwarantuje Ci błyskawiczne efektu oraz możliwie najszybsze dojście do wymarzonego celu.

Leave a comment

subskrybuj i śledź promocje

Subskrybuj i śledź promocje