fbpx
Skip to content Skip to footer

Suche igłowanie – dry needling

Suche igłowanie – dry needling

Suche igłowanie to forma zabiegów wykonywanych przez fizjoterapeutów. Wciąż jednak, mimo zwiększonego poziomu ich popularyzacji, w niektórych kręgach, dry needling budzi liczne kontrowersje. Zastanawiasz się nad odbyciem zabiegu, znanego jako dry needling lub inaczej suche igłowanie, jednak przed umówieniem się ze specjalistą wolisz dowiedzieć się na jego temat nieco więcej informacji? A może pierwszy raz spotykasz się z jednym z tych terminów i chciałbyś poznać alternatywne metody na uporanie się z ból, bo dotychczasowe działanie nie były wystarczająco skuteczne? Jeśli na którekolwiek z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, artykuł jest na pewno dla Ciebie. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z tekstem, w którym bez cienia wątpliwości znajdziecie szereg niezbędnych informacji na temat suchego igłowania. Mamy nadzieję, że uda nam się zaspokoić Twoją ciekawość!

Suche igłowanie – czym jest?

dry needling

Jeśli pierwszy raz spotykasz się z terminem suchego igłowania, z pewnością domyślasz się na czym dokładnie polega dry needling. Akupunktura, do której pozostaje zaliczana owa metoda to jeden z podstawowych fundamentów alternatywnych metod uśmierzania bólu różnego pochodzenia i o różnorodnym natężeniu. Suche igłowanie znajduje skuteczne zastosowanie we wszelkiego rodzaju gabinetach odnowy biologicznej, salonach fizjoterapeutycznych, czy miejscach prywatnej praktyki lekarskiej. Jak dotąd, przede wszystkim przez niedostateczną wiedzę osób wypowiadających się, dry needling budzi niemałe kontrowersje.

Suche igłowanie to technika akupunktury, która pochodzi z filarów tradycyjnej medycyny chińskiej. Genezy powstawania należy doszukiwać się w 200 roku przed naszą erą. Na samym początku dry needling był wykonywany ostrymi narzędziami takimi jak kamienie. Dopiero później zastąpiły je stalowe igły.

Terapia, która działa cuda

Punkty spustowe

Igłoterapia to jedna z najbardziej popularnych i cieszących się stabilną pozycją w świecie akupunktury technik, które obecnie pozostają wykonywane przez specjalistów. Suche igłowanie nie można jednak w ostateczności zakwalifikować do akupunktury. Dlaczego? Choć pozostaje formą tego rodzaju zabiegów, dry needling opiera się na znacznie łatwiejszej metodzie i nie wymaga takich umiejętności, jak chociażby akupunktura, czy inne techniki wykorzystywane przez tradycyjną medycynę chińską.

Aby być specjalistą w akupunkturze konieczne pozostaje wieloletnie doskonale umiejętności zwiążanych z meridianami, czyli tak zwanymi szlakami przepływu energetycznego pojęcia witalności Qi. Zainteresowani tematem z pewnością wiedzą o tym, że punkty akupunkturowe o średnicy od 1 do 3 mm są określanej jako miejsca w których Qi pozostaje transportowane z meridian oraz z organów. Jaką rolę pełni ta wiedza w pomocy pacjentom? Jeśli wiesz, gdzie znaleźć te punkty akupunkturowe, a pełnią one bardzo ważną rolę i są uznawane za pewnego rodzaju okienka przepuszczające Qi. Poprzez wbicie igły w tego rodzaju punkt akupunkturowy, działanie powoduje pociąganie za sobą wzmocnienie lub osłabienie możliwości uznawanych za “odbiorcze” i “nadawcze”.

Gdzie było wykonywane leczenie suchym igłowaniem?

dry needling

Dry needling pomógł w osiągnięciu spektakularnych efektów leczenia pacjentów, którzy cierpią na chorobę popromienną, związaną z wybuchem nuklearnych w Nagasaki i Hiroszimie. Suche igłowanie bowiem, pozwala na osiągnięcie równowagi pomiędzy dwiema, przeciwstawnymi energiami, takimi jak yin i yang. Biorąc pod uwagę kliniczny punkt widzenia, suche igłowanie pomaga osiągnąć równowagę pomiędzy ciałem, a otoczeniem z jednej strony, oraz z drugiej między trzewiami i układem lokomotorycznym.

Na czym polega metodyka suchego igłowania?

Wbijanie igły

Dry Needling związany pozostaje przede wszystkim ze znajomości anatomii człowieka. Istotny jest również fakt, że bardzo ważne są umiejętności palpacji specjalistów. Osoby zajmujące się tego rodzaju technikami, muszą odpowiednio dobierać punkty akupunktury, w które to zostanie wprowadzona igła. Tego rodzaju elementy przeprowadzonych zabiegów związanych z akupunkturą są bardzo zbliżone do badania związanego z określeniem punktów spustowych mięśniowo-powięziowych.

Zazwyczaj metodyka ta polega na nakłuwaniu punktów spustowych oraz densyfikacji powięzi. Jeśli uda się odpowiednio zlokalizować punkty spustowe może zostać zdefiniowane przez drganie podczas jego nakłuwania. Jeśli następują, objaw jest równoznaczny z jego dezaktywacją.

Jak wspomnieliśmy już we wcześniejszej części artykułu, do wykonywania suchego igłowania niepotrzebna okazuje się znajomość szczegółów medycyny chińskiej. Przede wszystkim istotnym elementem pozostaje dobrze rozwinięta umiejętność palpacji oraz anatomii w jej tradycyjnej i podstawowej formie.

Czy do suchego igłowania wykorzystuje się substancje chemiczne?

igły do terapii

Suche igłowanie to metoda na uśmierzenie różnego rodzaju schorzeń wyłącznie przy pomocy bardzo cienkich i co ważne suchych igieł. W jej trakcie nie wykorzystuje się żadnych substancji farmakologicznych. Dry needling wykorzystuje nakłuwanie punktów spustowych, bądź napiętego pasma mięśniowego. W trakcie zabiegu wykorzystuje się tylko sterylne oraz jednorazowego użytku igły do akupunktury.

Kiedy zaleca się suche igłowanie?

Igły wbite w rękę

Suche igłowanie zyskuje swoją niemałą popularność przez różnorodność schorzeń, na jakie pomaga. Z tego też względu, naukowcy coraz częściej pochylają się nad jego tematem, jednak do tej pory nie podano konkretnej odpowiedzi na to, dlaczego dry needling jest na tyle skuteczny. Zazwyczaj jednak tego rodzaju technika akupunktury zostaje wykorzystywana w przypadku konieczności leczenia bólu, czy wszelkiego rodzaju dysfunkcji, jakie najczęściej są spowodowane problemami mięśniowymi, kłopotów z układem nerwowym, czy uciążliwymi bólami głowy.

Nawet perfekcyjnie wykonane suche igłowanie może wywołać nieznaczne i niegroźne dla zdrowia skutki uboczne. Należą do nich między innymi:

  • bóle mięśniowe, jakie mogą utrzymywać się nawet od 1 do 4 dni;
  • przeczulica, która trwa 1-2 dni;
  • tworzenie się małych krwiaków, tam gdzie nastąpiło igłowanie.

Jeśli po dry needlingu nastąpią tego rodzaju skutki uboczne, możliwe pozostaje złagodzenie dolegliwości bólowych. W tym celu zaleca się stosowanie rozciągania, ucisku niedokrwiennego oraz metody ciepła/zimna, gdzie niezbędne do zastosowania okażą się lampa Sollux oraz krioterapia CO2.

Kiedy suche igłowanie może Ci pomóc?

Pacjentka leży na stole

Najważniejszy aspektem, jaki należy rozważyć pozostaje fakt, czy suche igłowanie Ci się opłaci. Jeśli cierpisz na jedno z poniższych schorzeń, naprawdę warto zastanowić się nad zastosowaniem tejże metody:

  • napięcia mięśni;
  • ból, który najprawdopodobniej jest związany z tkanką bliznowatą;
  • tendinopatia, czyli choroby ścięgien;
  • cyklicznie pojawiające się bóle głowy;
  • przeciążenia stożka rotatorów;
  • zespół bolesnego barku;
  • łokieć golfisty;
  • łokieć tenisisty;
  • bóle związane ze stawem rzepkowo-udowym;
  • kolano skoczka;
  • kolano biegacza;
  • bóle pleców,
  • bóle w okolicy stawów krzyżowo-biodrowych;
  • bóle biodra;
  • przeciążenia związane bezpośrednio z uprawianiem sportu;
  • zespół pasma biodrowo-piszczelowego;
  • terapia mięśniowo-powięziowe punktów spustowych;
  • skręcenia;
  • złamania;
  • okres po operacji;
  • okres po artroskopii;
  • rehabilitacja po długotrwałym unieruchomieniu.

Kiedy nie warto decydować się na suche igłowanie?

krzyż medyczny

Przed każdym zabiegiem, specjalista powinien przeprowadzić z zainteresowanym pacjentem szczegółowy wywiad, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych i nie zaszkodzić w stanie jego zdrowia. Dry needling może niekorzystnie wpłynąć na samopoczucie i zdrowie w przypadku gdy zainteresowana osoba jest w trakcie lub po odbyciu infekcji wirusowej, bądź bakteryjnej. Ponadto, nie rekomendujemy korzystania z suchego igłowania w przypadku nowotworów, zmian skórnych i otwartych ran, a także ciężkiej miednicy. Akupunktura to także nienajlepszy pomysł jeśli wcześniej występowały zaburzenia czucia, postępująca i zaawansowana osteoporoza. Kobiety w ciąży również nie powinny bez zgody lekarza decydować się na zabiegi tego rodzaju. W przypadku występowania obrzęków, czy zaburzeń krzepnięcia krwi. W dodatku jeśli boisz się igieł, występuje podwyższone ryzyko wystąpienia infekcji lub brak świadomej zgody pacjenta na jej zastosowanie będzie ona nieskuteczna i nie przyniesie oczekiwanych, pozytywnych zmian zachodzących w stanie zdrowia.

Podsumowanie

Suche igłowanie budzi wciąż wiele licznych kontrowersji i sprzeczne odczucia u osób zainteresowanych tematyką naturalnych metod medycyny chińskiej. Ta niekonwencjonalna technika akupunktury pozwoliła do tej pory na uśmierzenie bólu wielu pacjentów i towarzyszących ich dotychczasowej codzienności takich objawów jak: brak komfortu funkcjonowania, chroniczne zmęczenie, wciąż pogarszający się stan zdrowia, trudności w poruszaniu się, czy brak możliwości wykonywania ulubionych aktywności fizycznej.

W przypadku zainteresowania metodą suchego igłowania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Umożliwiamy profesjonalne wykonanie zabiegów w postaci dry needling, mogąc pochwalić się wieloletnim doświadczeniem i systematycznie poszerzaną wiedzą w tym zakresie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat akupunktury lub samego suchego igłowania, zachęcamy do kontaktu bezpośredniego, za sprawą którego odpowiemy na wszelkiego rodzaju pytania i wątpliwości. Jednocześnie zachęcamy do wyrobienia sobie własnej opinii o akupunkturze i metodom znanych od wieków za sprawą naturalnej medycyny chińskiej w oparciu o własne doświadczenia, niezależne badania oraz prawdziwe opinie osób, które przetestowały tego rodzaju alternatywy.

Leave a comment

subskrybuj i śledź promocje

Subskrybuj i śledź promocje