fbpx
Skip to content Skip to footer

W jaki sposób wykonać masaż?

Jak wykonywać masaż?

Czasami przychodzi na myśl, by samemu wykonać masaż partnerowi lub komuś z rodziny bądź nasz masażysta nie ma terminów, by móc zamówić u niego usługę. Pojawia się pytanie w jaki sposób wykonać masaż? Jakiego olejku użyć? Od czego zacząć?

Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na wszystkie wyżej wymienione pytania i opisać techniki masażu, które samodzielnie i bezpiecznie można wykonywać w domu na kimś lub zrobić w wersji automasażu na sobie. Pierwsze pytanie, które musimy zadać sobie lub partnerowi to pytanie o ból, czy gdzie boli? Na tej okolicy należy skupić się najbardziej, by efektywnie pozbyć się bólu. Najczęściej ból występuje w okolicy pleców, więc postaramy się zaprezentować krótko technikę wykonania masażu.

Jak wykonać masaż pleców?

To, co każdy z nas może wykonać samodzielnie to techniki głaskania i rozcierania. Głaszczmy całe plecy od odcinka krzyżowo lędźwiowego do góry w kierunku do szyi i barków. Każdy ruch obydwiema dłońmi po obu stronach ciała należy wykonać przez około 5 razy. Głaskanie okolicy ma za zadanie przygotować naskórek i skórę do mocniejszych technik, ale także do przygotowania układu nerwowego na bodźce mechaniczne.

masaż

Po przegłaskaniu całej okolicy możemy przejść do nieco mocniejszej techniki, która polega na rozcieraniu. Jak sama nazwa wskazuje musimy rozetrzeć w ten sam sposób tą samą okolicę ciała tak, by pojawiło się przekrwienie tej okolicy. Partner może odczuwać ciepło, którego efekt jest pożądany. Technikę wykonujemy przy otwartych dłoniach wykonując intensywnie ruchy, by pod naszymi dłońmi również poczuć ciepło. Mechanizm powtarzamy również około 5 razy.

Gdy uda nam się zlokalizować ból u partnera, należy pozostać przy tym miejscu. Położyć jedną dłoń na drugą. Podstawą dłoni leżącej na ciele należy wykonać w tej okolicy krążenia do momentu ustania dolegliwości bólowych lub powtórzyć około 10-15 razy. Należy uważać jednak by nie naciskać na elementy kostne kręgosłupa, więc jeśli boli akurat tam – nie wykonuj samodzielnie masażu i wybierz się do specjalisty.

w jaki sposób wykonać masaż?

Jak wykonać automasaż?

Jeśli w pobliżu nie mamy dostępu do drugiej osoby lub nie jest ona w stanie nam pomóc warto znać parę sztuczek, które uśmierzą ból i pomogą w codziennym funkcjonowaniu. Taką metodą jest automasaż, czyli samodzielne masowanie wybranej okolicy w odpowiedni sposób. Najczęstszym miejscem, na które narzekamy i szczególnie przy pracy biurowej jest kark. Zacznijmy więc od niego.

W jaki sposób wykonać automasaż karku?

Mięśnie, które przebiegają w okolicy barkowo ramiennej ulegają często nadmiernemu skracaniu ze względu na rodzaj wykonywanej pracy. Najprostszym ćwiczeniem, które możesz sam wykonać i możliwe, że pomoże od razu jest rozciągnięcie mięśnia czworobocznego. Należy w tym celu przytrzymać prawą ręką lewy bok głowy i pochylić ją w kierunku prawego barku. Powinieneś czuć uczucie ciągnięcia mięśni, przytrzymaj chwilę po czym zmień stronę.

Żeby wykonać dodatkowo automasaż połóż prawą rękę na lewym karku i złap mięsień od góry. Przytrzymując chwyt pochyl głowę w prawą stronę, aby rozciągnąć dodatkowo ten mięsień. Tą samą techniką możesz rozmasować tę okolicę drugiej osobie.

Jak wykonać automasaż okolicy łopatki?

Największym przyjacielem do tego zadania jest piłka tenisowa. Połóż piłkę przy ścianie opierając się o nią okolicą między łopatką a kręgosłupem. Rób lekkie przysiady i poczujesz jak mięśnie tej okolicy się rolują a tym samym rozluźniają. Dla osób, które nie czują efektu istnieje możliwość rolowania na podłodze na takiej samej zasadzie. Połóż się na piłeczce w tej samej okolicy i wykonuj ruchy w dół i górę.

Jak wykonać masaż głowy?

Masaż głowy wykonujemy na całej powierzchni dłoni. Należy rozszerzyć palce, by chwycić głowę obszernie i umieścić palce na czubku głowy masowanego. Masaż wykonywać należy opuszkami palców, robiąc krążenia w jedną stronę dwiema dłońmi, po ok. 10 powtórzeniach przechodzimy na część skroniową, następnie na przód głowy i kończąc na potylicy. Masaż możemy wykonywać, gdy nasz partner znajduję się w pozycji siedzącej lub leżącej. W przypadku tej drugiej będziemy musieli delikatnie podnieść głowę, aby dostać się do okolic potylicy. 

Jak wykonać masaż dłoni?

Masaż dłoni stanowi jedno z najprzyjemniejszych doznań, szczególnie dla osób, które ich nadwerężają pracując przy komputerze, ale również fizycznie, używając dłoni jako narzędzie swojej pracy. Masaż dłoni zaczynamy od techniki głaskania. Należy rozmasować dłoń po obu jej stronach, dwoma naszymi dłońmi masujemy jedną dłoń partnera. Jedna z naszych dłoni służy za podporę dla dłoni partnera. Po głaskaniu należy przejść do techniki rozcierania i w tym celu można wykorzystać nie tylko wewnętrzną część naszej dłoni, ale również możemy użyć jej brzegu czy ułożyć w pięść.

Gdy dłoń partnera jest już wystarczająco rozgrzana możemy przejść do uciskania okolic po między kościami śródręcza. Należy przycisnąć i chwilkę przytrzymać obserwując reakcję partnera.  Często te miejsca są bardzo bolesne, uważajmy więc by przyjemność nie zamieniła się w tortury.

ucisk

Masaż dłoni możemy skończyć na rozcieraniu każdego palca, tak by poczuć ciepło spowodowane tarciem.

Jakiego olejku użyć do masażu?

Oleje różnią się w zależności od ich gęstości, a więc o możliwość chwytu mięśni lub jak w przypadku masażu relaksacyjnego poślizgu. Z naszego doświadczenia wynika, że większość ludzi zdecydowanie woli mniej oliwki niż więcej, a to na wzgląd właśnie odczucia ugniatania danego mięśnia.
Uważać musimy na olejki rzekomo przystosowane do zabiegów masażu, czyli tych, które w składzie zawierają czystą parafinę. Każdy kosmetolog stwierdzi, że parafina dla skóry dojrzałej to nie jest do końca dobre rozwiązane, bowiem zamyka pora, a więc blokuje wydzielanie potu sprawiając, że nasza skóra przestaje oddychać, jak i również nie nawilża naskórka, pozostawiając po sobie tylko film, który należy najlepiej zmyć.
Jako zespół profesjonalistów staramy się używać jak najbardziej naturalnych produktów, olej kokosowy jest dobrym rozwiązaniem i często mamy w szafce jego zawartość, więc nie musimy specjalnie udawać się do sklepu po kosmetyk. Wartym uwagi jest również masło SHEA, które w niewiarygodny sposób odżywia i nawilża skórę, a kupując w formie stałej starczy na wiele razy, jednak należy je rozpuścić w kominku. Wszystkie naturalne oleje dostępne w drogeriach będą dobrym pomysłem na zastosowanie ich podczas masażu. To, co jest najbardziej istotne to ich skład, najlepiej, gdyby nie posiadał parafiny oraz był jak najkrótszy ?

Przykłady, które zaprezentowaliśmy możecie bezpiecznie wykonywać w domu u siebie lub u partnera. Masaże bardziej skomplikowane nie będą zrozumiałe w teorii, ponieważ te należy przećwiczyć w praktyce. W momencie, kiedy potrzebujecie ratunku i macie obolałe nogi, ramiona, przedramiona czy stopy pamiętajcie, że zwykłe rozciąganie może uratować was przed bólem. Również pomocną i istotną sprawę stanowi rolowanie, które zaprezentowaliśmy w odrębnym artykule i zapraszamy do zgłębienia tematu pod linkiem: https://masujmnie.pl/trening/rolowanie-miesni-jaki-roller-wybrac/
Rollery również posiadają swoją wielkość, szerokość czy długość oraz twardość. Gdy nie masz sposobności kupienia profesjonalnego sprzętu lub zastanawiasz się czy to w ogóle jest dla ciebie, skorzystaj z rzeczy, które posiadasz w domu. Do rolowania większych partii mięśniowych jak nogi, łydki czy pośladki sprawdzi się jeszcze nie odkręcona, pełna butelka wody. Natomiast jeśli chodzi o mniejsze partie jak stopa, ale również pośladki fajnym rozwiązaniem jest piłeczka tenisowa a dla zaawansowanych golfowa, która jest mniejsza i twardsza, co może pomóc w precyzyjniejszym dotarciu do źródła bólu.

Jeśli będziecie zainteresowani profesjonalną nauką masażu zapraszamy na lekcje indywidualne ?
Nasi masażyści dojadą do ciebie i pomogą ci w nauce masażu twojego partnera lub członka rodziny.
Jesteśmy otwarci na pytania, zostaw komentarz lub skontaktuj się z nami, by rozwiać swoje wątpliwości.

Leave a comment

subskrybuj i śledź promocje

Subskrybuj i śledź promocje