fbpx
Skip to content Skip to footer

Masaż Tajski

Jednym z najczęściej wybieranych masaży, jakie na ten moment mogą zostać zaproponowane na rynku jest masaż tajski. Przede wszystkim słynie on, ze swojego wielotorowego działania na ludzki organizm i spektakularnych efektów, pod warunkiem, że korzystamy z usług doświadczonych profesjonalistów. Jeśli, chciałbyś skorzystać z niego pierwszy raz, powinieneś zaplanować cały proces, łącznie z czynnościami, jakie muszą poprzedzić sesję masażu tajskiego. Wówczas, otrzymasz maksimum korzyści i zniwelujesz możliwość powstania skutków ubocznych.

Zobacz, w jaki sposób powinien zostać przeprowadzony każdy z etapów.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem poradnikowym. Jednocześnie mamy nadzieję, że zebrane przez nas informacje, okażą się przydatne i rzeczowo odpowiedzą na wszelkie wątpliwości, jakie dotąd mogły się pojawić.

W okresie poprzedzającym sesję, należy zaplanować odpowiednie godziny posiłków oraz zadbać o ich odpowiednią jakość. Ponadto, nie należy zapomnieć o aspekcie nawadniania i odpowiedniej rozgrzewce. W dniu masażu zadbaj o: odgórne planowanie posiłków, w szczególności ten ściśle przed masażem, powinien być spożyty godzinę przed rozpoczęciem. Co więcej musi być on lekkostrawny. W kwestii odpowiedniego nawodnienia – pij więcej wody, unikaj dużej ilość kawy i kategorycznie zrezygnuj z napojów alkoholowych. Jeśli chodzi o rozgrzewkę fizyczna, najlepiej sprawdzi się wykonanie kilku skłonów, wyciągnięcie pleców. Dlaczego to takie istotne? Wyniki badań, jednoznacznie potwierdzają, że rozciągnięcie napiętych mięśni przed masaże, gwarantuje niwelowanie bólu tuż po nim.

Oprócz tych elementów, wybierając się na masaż tajski, wybierz odpowiedni strój, w którym czujesz się swobodnie oraz płaskie, sprawdzone obuwie. Nie narażaj długich włosów na kontakt z olejkiem oraz nie dopuszczaj do sytuacji, w której mogłyby zasłaniać kark i jego okolice. By temu zapobiec – zwiąż je na przykład w kok.

Moment w poczekalni powinien być przez Ciebie równie dobrze i produktywnie wykorzystany. Jeszcze przed chwyceniem za klamkę gabinetu wybranego specjalisty, wycisz się, postaraj odłączyć się od problemów i obowiązków dnia codziennego. To bardzo ważne, aby w trakcie wykonywania sesji, nie przejmować się przyszłością, a pozwolić sobie na odprężenie i relaks. Wchodząc do miejsca, w którym ma odbyć się masaż, pozostaw kwestie kłopoczące Twoją głowę przed nim.

Masaż tajski to praktyka, w której bardzo ważne pozostaje przedstawienie swoich indywidualnych oczekiwań wobec niego. Fachowiec, musi zostać poinformowany przez pacjenta o wielu kwestiach. Wśród nich najważniejszymi są między innymi : miejsca, które wymagają położenia na nich większego nacisku, a także te części ciała, jakie masażysta powinien pomijać lub masować ostrożnie.

Ponadto, musisz być przygotowany na mycie stóp, które rozpoczyna każdy masaż tajski, dlatego też nie denerwuj się, kiedy zostanie Ci ono zaproponowane. Dobrze, jeśli masz możliwość wyłączenia lub chociażby wyciszenie telefonu komórkowego.

Na pewno, jeśli pierwszy raz decydujesz się na tego typu praktykę leczniczą, nie masz pojęcia, jakiego wystroju wnętrza i panującego w nim nastroju, możesz się spodziewać. Zatem spieszymy z wyjaśnieniami: w gabinecie panować powinien półmrok i orientalne zapachy, owiane azjatycką muzyką.

W jaki sposób spędzić czas tuż przed rozpoczęciem zabiegu?

Odziej się w przygotowaną bieliznę jednorazową, jeśli zaplanowany został do wykonania masaż mokry. Gdy wybrałeś masaż suchy, wystarczy, że założysz po prostu lekką odzież. Pozostaw dolną część swojej bielizny. Nie należy zapomnieć o odłożeniu na bok wszelkiego rodzaju dodatków, takich jak biżuteria i zegarek. Kolejną kwestią jest wygodne ułożenie się na łóżku do masażu i zakrycie tułowia ręcznikiem. Masażysta, zapyta, czy jesteś gotowy na rozpoczęcie tego zabiegu i zagwarantuje Ci komfort, dzięki zakryciu wszystkich części ciała, która nie będę angażowane podczas zabiegu.

W trakcie sesji masażu tajskiego, wycisz swoje myśli, zapominając o obowiązkach i pracy. Kolejną istotną kwestią, pozostaje odpowiednie oddychanie, wypuszczaj powietrze z płuc najlepiej w tempie ruchu dłoni fachowca, to optymalny rytm, gwarantujący Ci zrelaksowanie i ukojenie. Fakt, że praktyka ta balansuje na cienkiej granicy przyjemności i bólu, nie oznacza, że musisz odczuwać dyskomfort nie do zniesienia. Jeśli tak się właśnie dzieje, a sytuacja uniemożliwia Ci odprężenie się, poinformuj prowadzącego masaż.

Pierwszy raz, tuż po masażu tajskim, możliwe jest odczuwanie na przykład bólów mięśniowych o różnym natężeniu. Powinny one jednak minąć po około godzinie od zakończenia. Ból wynika z naciągania tkanek o różnej właściwości na ugniatanie, zwiększenie przekrwienia masowanych miejsc oraz wszelkiego rodzaju zakończeń nerwowych. W przypadku, gdy nie ustąpił on w trakcie pierwszych 60 minut, ale widocznie dyskomfort został złagodzony, bądź prowadzisz bardzo aktywny styl funkcjonowania i nie dysponujesz odpowiednią ilością wolnego czasu na regenerację, powtórzenie masażu rekomendowane jest w odstępie minimum trzech dni.

Warto, jeszcze przed zdecydowaniem się na masaż tajski, zapoznać się z czynnościami, jakie są zalecane do wykonania po masażu. Jednorazowa bielizna, powinna zostać zdjęta i pozostawiona przy stanowisku do masażu. Nie musisz obawiać się o pojawienie się plam na Twoim ubraniu, gdyż maści i olejki, jakie zostały zastosowane z pewnością całkowicie wchłoną się w skórę jeszcze przed zakończeniem ostatecznego etapu. W niektórych przychodniach, możliwe jest spożycie herbaty matum, zalecanej w tradycyjnej medycynie do podawania po masażu tajskim.

Praktyka wywodząca się z Azji, rozpoczyna się zawsze od zewnętrznych części ciała i prowadzi od stóp, ku samej górze, by mogła zakończyć się na samej głowie. Na początku, masażyści pracują nad poprawą przepływu energii przez ciało, następnie kładą nacisk na zwiększenie ruchliwości w stawach i kończą cały proces intensywnym rozciąganiem. Specjaliści oprócz miejsc szczególnych, będą zwracać uwagę także na wzajemnie połączone kanały energetyczne. Masaż tajski, relaksuje ciało, korzystnie wpływając również na umysł oraz działa prozdrowotnie w wielu stanach chorobowych.

Komu zalecany jest masaż tajski?

Nie ma znaczenia wiek, w którym aktualnie znajduje się osoba zainteresowaną tą praktyką Tradycyjnej Medycyny Tajskiej. Niemniej jednak, w niektórych sytuacjach, należy szczegółowo rozpatrzyć wszelkie ograniczenia i przeciwwskazania na jego zastosowanie.

Masaż tajski, jest zazwyczaj wybierany przez osoby prowadzące bardzo aktywny styl życia, które nie mają zbyt wielu momentów na regenerację, za to ich codzienności towarzyszy duża ilość stresu. Ponadto, coraz częściej sięgają po nie osoby prowadzące siedzący tryb życia, panie pragnące powrócić do doskonałej sylwetki sprzed okresu ciąży, a także zawodowi sportowcy, którym zależy przede wszystkim na mobilności i podtrzymaniu formy.

Praktyka pochodząca z Azji, pozwala na usunięcie między innymi napięcia z mięśni i stawów. Ponadto, gwarantuje ich wzmocnienie i poprawę elastyczności w możliwie bezpiecznym stopniu. Jego stosowanie, przynosi ukojenie w przypadku bólu głowy, nóg, karku, ramion i pleców. Masażyści, dokładają wszelkich starań, aby poprawić jakość snu, zniwelować chroniczne zmęczenie i stany depresyjne. Co więcej, masaż tajski, pomaga w przypadku problemów czynnościowych narządów wewnętrznych, poprawia perystaltykę jelit, wspomaga detoksykację organizmu i przemianę materii. Ma zbawienny wpływ także na wzmocnienie odporności i pobudzenie krążenia limfy wraz z krwią.

Stosowanie masażu tajskiego przynosi szereg skutków prozdrowotnych, pomagając w leczeniu licznych chorób i dolegliwości. Specjaliści rekomendują go w czasie rehabilitacji po długotrwałych chorobach, wypadkach, po ściągnięciu gipsu, czy w stanach pourazowych. Praktyka może przynieść również ukojenie w przypadku wystąpienia wad postawy, nerwobóli, niedowładów, porażeniach i reumatycznych zapaleniach stawów, a także odmrożeniach.

Masaż tajski jest polecany w szczególności w sytuacjach życiowych, w których jesteśmy narażeni na zmęczenie i stres. Ponadto doskonale sprawdza się u pacjentów od lat skarżących się na przykurcze, bóle i napięcia mięśniowe różnego pochodzenia i natężenia, które co ważne, nie są skutkiem ubocznym stanów zapalnych. Masażyści na całym świecie, stosują go z powodzeniem również w przypadku pojawiania się bólów głowy i występowania bezsenności oraz problemów z zasypianiem, a także w momencie braku chęci do aktywności i ogólnym przygnębieniu powiązanych ściśle ze stanami depresyjnymi. Co więcej, może okazać się zbawienny w przypadku zmniejszenia ruchomości stawów, występowania otyłości i nadwagi, czy porażeń i niedowładów.

Specjaliści znają jednak szereg sytuacji, w których wymagane pozostaje dostosowanie techniki masażu i ograniczenie jego intensywności lub całkowite zrezygnowanie z jego praktykowania. Wśród nich najbardziej popularnymi pozostają między innymi: stany chorobowe objawiające się gorączką powyżej 38 stopni Celsjusza, ostre stany zapalne jelit, opon mózgowych, nerek, stawów, ścięgien, czy żył. Co więcej nie należy stosować ich w przypadku silnego osłabienia organizmu i występowania chorób zakaźnych wirusowych, czy zakaźnych. Niewskazane jest wykonywanie masażu tajskiego w przypadku chorób wrzodowych, celiakii, przepukliny, czy chorób kości i układu nerwowego.

Leave a comment

subskrybuj i śledź promocje

Subskrybuj i śledź promocje