Jak się przygotować do masażu biurowego?
W dzisiejszym artykule dowiecie się wszystkiego na temat masażu biurowego a szczególnie jak się do niego przygotować. Słyszymy to pytanie bardzo często przed przyjazdem do biura i innego miejsca Waszej pracy. Masaż biurowy jest na pewno najbardziej polecaną formą benefitu i pracownicy wielu firm cenią sobie możliwość korzystania z usług masażu biurowego w swoim miejscu pracy.
Jesteśmy zdania, że inwestycja w zdrowie jest najpiękniejszą inwestycją, którą może podarować pracodawca lub my sami!
Czym jest masaż biurowy?
Masaż biurowy to nazwa potoczna masażu work site. Jest to masaż, który został stworzony na potrzeby ludzi pracujących przy biurkach. Masaż biurowy jest wykonywany na specjalnym krześle do masażu, które sprawia, że pozycja ciała znajduje się w niezwykle komfortowym ułożeniu.
Podczas masażu biurowego opracowujemy takie elementy ciała jak: plecy, kark, ramiona, przedramiona, dłonie, szyję oraz głowę.
Masaż work site wykonywany jest bez konieczności rozbierania się, więc używanie olejków czy kremów jest w tym zabiegu zbędna.
W masażu wor site wykorzystujemy techniki masażu klasycznego, a więc można spodziewać się technik jak rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie oraz bardziej specjalistyczne metody terapii jak masaż tkanek głębokich, w którym skupiamy się na rozluźnieniu powięzi oraz terapię punktów spustowych.
Zastanawiacie się pewnie skąd wywodzi się metoda masażu biurowego?
Ze świata zachodniego! Nikogo tym nie zdziwimy – z samej Ameryki, a twórcą jej metody jest David Palmer. Pan Dacid będąc terapeutą opracował tę specjalną metodę przypatrując się osobom pracującym przy biurkach. Pomysł na masaż biurowy powstał w 1982 roku. Po tym roku masaż przybył do Europy i zdobył wielką popularność na całym świecie.
Co powoduje masaż biurowy?
Masaż na krześle jak każdy rodzaj masażu niesie za sobą dużo dobroczynnych reakcji. Przez to jednak, że jest on wykonywany w trakcie trwania pracy i podczas krótkiej przerwy może przynieść pozytywne rezultaty nie tylko osobie masowanej ale również pracodawcy!
Masaż ten powoduje pozbycie się bólu okolic przykręgosłupowych, szyi, głowy jak i również kończyn górnych. Przez przekrwienie powoduje poprawę trofiki tkanek oraz lepsze dotlenienie komórek, więc dalsza praca umysłowa może być bardziej efektywna niż przed odbyciem masażu. Masaż biurowy może przyczynić się do poprawy ruchomości w stawach z powodu rozluźnienia mięśni. Zabieg ma pozytywny wpływ na psychikę pracownika, zwiększa uczucie relaksacji oraz odprężenia. Wycisza i uspokaja, często nasi klienci porównują masaż biurowy do bycia na wakacjach, wstając z krzesła mają wrażenie, że zregenerowali się jak po tygodniowych wakacjach 😊
Czy są przeciwwskazania do odbycia sesji masażu biurowego?
Podczas każdego masażu i każdego zabiegu terapeuta musi wiedzieć czy pacjent nie posiada schorzeń lub chorób dyskwalifikujących do odbycia masażu.
Do przeciwwskazań należą:
- Wszystkie stany ostre organizmu
- Stany zapalne (podwyższona temperatura ciała, obrzęki itp.)
- Infekcje
- Nadciśnienie tętnicze (nieustabilizowane farmakologicznie)
- Świeże urazy (zwichnięcia, skręcenia, naderwania, zerwania tkanek miękkich)
- Czynne nowotwory
- Krwotoki lub ryzyko ich wystąpienia
- Choroby serca (nieustabilizowane przez lekarza prowadzącego)
- Ciąża zagrożona
- Ciąża w 1 trymestrze
- Łamliwość kości
- Przerwanie ciągłości naskórka
- Ropne zapalenia skóry
- Po operacji laminotomii
Jeśli nie posiadacie wyżej wymienionych przeciwwskazań śmiało można wskakiwać na krzesło i oddać się w ręce wykwalifikowanego specjalisty, odprężyć się i zapomnieć na chwilę o istniejącym świecie. 😊
Jak przygotować pomieszczenie do masażu biurowego?
Masażysta/masażystka podczas pracy potrzebują miejsca na to, by móc się swobodnie poruszać dookoła krzesła, by móc przy nim kucnąć, zrobić wykrok. Krzesło do masażu po rozłożeniu nie zajmuje dużo miejsca, więc wyznaczone miejsce 3 metrowe spokojnie wystarczy na wykonanie usługi masażu biurowego. Warto by w pomieszczeniu była odpowiednia temperatura dla masujących się oraz masażysty. Ponieważ masażysta/tka pracuje ciałem nie może przebywać w zbyt gorącym pomieszczeniu, natomiast masowani pozostający bez ruchu i w stanie odprężenia nie mogą pozostawać w zbyt chłodnym pomieszczeniu. Optymalna temperatura będzie zatem oscylowała w granicach 21,22 stopni.
Muzyka relaksacyjna w tle jest świetnym dodatkiem do usługi masażu na krześle, przyjemnie będzie osobom poddającym się usłudze, gdy relaks dopełni stonowana muzyka, natomiast nasi terapeuci zawsze mają ze sobą odpowiedni sprzęt, by nie zawracać głowy nie mogącym się doczekać klientom. 😊
W pomieszczeniu powinien znaleźć się kosz, w który specjalista może wrzucać zużyte jednorazowe podkłady oraz w miarę możliwości stoliczek i krzesło na bieżące artykuły i przerwy w pracy masażysty,
Jak przygotować siebie do masażu biurowego?
Jeżeli już czekamy na masaż i jesteśmy wpisani na listę, bezwzględnie należy zapoznać się z kartą informacyjną i przeciwwskazaniach, po zatwierdzeniu ich braku możemy z czystym sumieniem oczekiwać wizyty fizjoterapeuty/masażysty.
Do masażu należy przygotować odpowiednie ubranie. Nie może mieć koronek, siateczek, ani materiału, który będzie utrudniał pracę masażysty. Najlepiej więc przygotować zwykły, bawełniany T-schirt, jeśli dress code w biurze nie dopuszcza noszenia tego typu ubrań, można przebrać tuż przed usługą masażu.
Przed masażem należy zadbać o to, by biżuteria (łańcuszki, naszyjniki, długie kolczyki, pierścionki i obrączki) były zdjęte i najlepiej pozostawione tego dnia w domu.
Osoby posiadające długie włosy proszone są zawsze o ich związanie, umożliwi to swobodne dotarcie do mięśni karku i szyi.
Jaki jest czas masażu biurowego?
Czas masażu przeznaczony na jedną osobę zależy od osób decyzyjnych w firmie. Masaż biurowy można wykonywać w przedziale czasowym między 10 a 30 minut, natomiast my zawsze rekomendujemy czas powyżej 20 minut. Pełną sesję masażu biurowego wykonujemy w 30 minut i jest to czas, w którym możemy opracować dokładnie wyżej wymienione okolice ciała lub poświęcić ten czas na zajęcie się poważniejszym problemem.
Jak często mogę korzystać z masażu biurowego?
Masaż work site wykonywany jest w firmie zazwyczaj dwa lub raz w tygodniu i jest to odpowiedni cykl tego typu zabiegów. Masażu biurowego jak i każdego, innego rodzaju masażu nie można wykonywać codziennie. Nasz układ mięśniowy musi jednego dnia odpocząć i zregenerować się sam, by móc powtórzyć sesje.
Czy masaż biurowy jest bolesny?
To zależy od napięcia mięśni i ich ewentualnych przykurczy.
Pamiętaj, że każdy charakteryzuje się innym progiem bólu, więc jeśli dla Ciebie masaż biurowy okaże się zbyt intensywny poinformuj swojego masażystę, a ten na pewno dostosuje intensywność techniki do Twoich potrzeb! Pamiętaj również, że dobry masaż wcale nie musi być bolesny! W trakcie bólu wytwarzany jest kortyzol (hormon stresu) i niestety zabieg bolesny często wywołuje odwrotny skutek od zamierzonego.
Masaż biurowy cieszy się ogromnych zainteresowaniem wśród osób pracujących przy biurkach, laptopach, komputerach. Trzeba jednak pamiętać, że żaden zabieg, masaż nie zastąpi ruchu, a mając pracę siedzącą należy dbać o ruch bardziej, bo częściej o nim zapominamy. Jeśli macie okazje korzystajcie z ruchu jak najczęściej a masaż wybierajcie jako formę relaksu lub po zbyt mocnym sforsowaniem się treningiem 😊
Jeśli jednak macie problemy nie bójcie się szukać pomocy, naszych terapeutów spotykanie w biurach ale także świadczą usługi z dojazdem do domu. Każdy z nich może dojechać do każdej dzielnicy Warszawy.
Gdyby miał/miała pytania dotyczące masażu biurowego zapraszamy do kontaktu lub zostaw wiadomość, chętnie na nią odpowiemy. 😊
1 Comment
Monika
Świetny artykuł! Dziękuję