Szczotkowanie na sucho – dla kogo ?
Pewnie od jakiegoś czasu zastanawiasz się nad tym, jaki jest najlepszy sposób na złuszczenie i odmłodzenie skóry. Otóż szczotkowanie na sucho to opcja, która oferuje te korzyści oraz wiele innych. Zanim jednak zdecydujesz się chwycić za szczotkę i zacząć za jej pomocą pielęgnować swoją skórę, warto wiedzieć, jak robić to prawidłowo i jakich miejsc należy unikać podczas tego procesu. Na te oraz wiele istotnych pytań znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.
Co to w ogóle jest szczotkowanie na sucho?
Jeżeli ten termin nic Ci nie mówi, czym może być szczotkowanie skóry na sucho, to nic innego niż codzienny masaż ciała wykonywany suchą szczotką o sztywnym włosiu, który przez wielu uważany za to, że pomaga pozbyć się łuszczącej się skóry, poprawia krążenie, detoksykuje, wspomaga trawienie, a nawet redukuje niepożądany cellulit.
Natomiast czy rzeczywiście potwierdzone są wszystkie wymienione korzyści?
Niestety nie ma dowodów na prawdziwość wszystkich wyżej wymienionych działań. Jednak szczotkowanie na sucho nie bez powodu zyskało na popularności. Lista korzyści może nie jest tak długa, jak wielu uważa, ale obejmuje m.in.:
1)Detoksykację skóry i organizmu
Mechaniczne działanie szczotkowania na sucho jest doskonałe do złuszczania szorstkiej, suchej, zrogowaciałej skóry. Szczotkowanie na sucho odblokowuje pory w procesie złuszczania. Pomaga również w detoksykacji skóry poprzez zwiększenie krążenia krwi i wspomaganie przepływu/odpływu limfy. Ponadto, dzięki odblokowaniu porów, organizmowi łatwiej uruchomić mechanizmy pocenia się, co ułatwia eliminację toksyn z organizmu.
2)Stymulowanie układu nerwowego
Szczotkowanie na sucho może sprawić, że poczujesz się dobrze, ponieważ jego dodatkową zaletą jest stymulowanie układu nerwowego. Intensywne bodźce powodowane przez masaż oddziaływują na liczne receptory znajdujące się skórze. Przede wszystkim są to mechanoreceptory odbierające bodźce mechaniczne, termoreceptory – termiczne oraz nocyceptory – bólowe. Może to sprawić, że pobudzenie ich sprawi, że po takim zabiegu będziemy czuć się tak jak to często robi masaż, a więc będziemy bardziej ożywieni.
3)Nadanie skórze bardziej promiennego blasku
Usuwanie martwych komórek skóry może sprawić, że Twoja skóra stanie się gładsza i bardziej miękka. Może również tymczasowo rozjaśnić wygląd skóry poprzez pozbycie się zrogowaciałego naskórka.
3) Delikatniejszy dla skóry niż szorowanie pod prysznicem
Gorąca woda rozpala skórę, a nawet usuwa z niej oleje, tłuszcze i białka, które utrzymują ją w zdrowiu. Może to powodować zaczerwienienie i swędzenie. Szczotkowanie skóry, gdy jest ona sucha, pozwala na złuszczanie naskórka i zwiększenie krążenia krwi bez pozbawiania jej wilgoci w sposób, w jaki może to robić gorąca woda pod prysznicem.
Skoro wiemy już jaki pozytywny wpływ na naszą skórę, a także cały organizm posiada szczotkowanie na sucho warto zwrócić uwagę na to jaka szczotka będzie dla nas najodpowiedniejsza.
Aby uzyskać korzyści jak najwięcej korzyści ze szczotkowania na sucho, wskazane jest, aby użyć naturalnej szczotki do kąpieli lub pod prysznic o sztywnym włosiu, najlepiej takiej z długim uchwytem. Dostępna jest również wersja dopasowana do ręki, jednak długa rączka jest pomocna w przypadku trudno dostępnych miejsc, takich jak plecy, pośladki i tylne części ud. Niektóre rodzaje włosia są sztywniejsze od innych, a to zależy od wrażliwości Twojej skóry i Twoich preferencji. Najbardziej wskazane są te z naturalnego włosia – najczęściej z włosia zwierzęcego, na przykład dzika czy konia a dla wegan z agawy. Rączka natomiast wykonanywnana jest z plastiku lub drewna, gdzie spośród wymienionych – drewniana wiedzie prym. Drewniany trzon powinien być odpowiednio zabezpieczony przed wilgocią, a jeśli bawełniany pasek został do niego przymocowany nitami, one również nie mogą ulegać korozji.
Czy mogę szczotkować na sucho skórę wrażliwą lub cierpiącą na inne schorzenia?
Można używać szczotki do szczotkowania na sucho, nawet jeśli masz wrażliwą skórę. Aby szczotkowanie na sucho było w pełni skuteczne, włosie musi być dość twarde. Jeśli jednak Twoja skóra jest zbyt wrażliwa, możesz użyć zwykłej, suchej ściereczki. Jeśli podczas szczotkowania zauważysz zaczerwienienie, obrzęk lub stan zapalny, należy natychmiast przestać.
Bardzo istotne jest to, że NIE należy również nigdy szczotkować na sucho pieprzyków, brodawek ani wypukłych guzków, a także wielu innych miejsc. W razie pytań lub pojawiających się wątpliwości wskazany jest kontakt z dermatologiem.
Należy pamiętać, aby nie używać suchej szczotki ani ściereczki na uszkodzonej skórze. Dotyczy to przede wszystkim skaleczeń, zadrapań, zmian skórnych, owrzodzeń lub poparzonej skóry, w tym także oparzeń słonecznych. Nigdy nie należy szczotkować nad obszarami zakażenia, zaczerwienienia lub ogólnego podrażnienia, zapalenia, cellulitis lub raka skóry. Przerwanie szczotkowanie na sucho powinno nastąpić, jeśli skóra stanie się podrażniona lub zaogniona.
Powinno zwrócić się również uwagę, aby unikać używania suchej szczotki na twarzy, ponieważ skóra na tym obszarze jest bardziej wrażliwa niż na reszcie ciała. W celu chęci złuszczenia skóry twarzy, należy użyć delikatniejszych produktów i metod, które są przeznaczone specjalnie do jej pielęgnacji.
Kiedy należy szczotkować skórę na sucho?
Najlepszą porą na szczotkowanie na sucho jest czas tuż przed prysznicem. Wtedy możesz zmyć martwe komórki naskórka i łuszczącą się skórę. Pamiętaj, aby po wszystkim nałożyć balsam, który przywróci skórze jej odpowiednie nawilżenie.
Jak szczotkować skórę na sucho? Czy istnieje określony wzorzec tego typu masażu ?
Jeśli szczotkowanie na sucho jest dla Ciebie nowością lub nie jesteś pewna, czy robisz to prawidłowo, poniżej znajdziesz parę istotnych i pomocnych następujących wskazówek:
a) Używając szczotki z naturalnym włosiem, zacznij od stóp lub kostek i długimi, płynnymi pociągnięciami przesuwaj się w górę po kończynach.
b) Następnie przesuwaj szczotkę okrężnymi ruchami po tułowiu i plecach.
c) Ponieważ proces ten może być nieco zbyt intensywny dla wrażliwych obszarów, takich jak brzuch, piersi i szyja, zmniejsz nacisk w razie potrzeby.
d) Wystarczy kilka nachodzących na siebie machnięć na jednym obszarze. Jeśli będziesz zbyt długo dotykać tego samego obszaru, możesz doprowadzić do podrażnień lub krwawienia.
e) Szczotkuj skórę na sucho raz dziennie, a zaraz potem weź prysznic.
Na koniec najbardziej nurtujące Was wszystkie pytanie – czy szczotkowanie na sucho może wspomóc pozbycie się cellulitu?
Nie ma dowodów na to, że szczotkowanie skóry na sucho zmniejsza cellulit lub jego widoczność – to twierdzenie nie jest poparte żadnymi dowodami naukowymi.
Prawdopodobnie to, co ludzie interpretują jako redukcję cellulitu, jest tak naprawdę tylko tymczasowym napompowaniem skóry w wyniku zwiększonego krążenia krwi.
Natomiast brak potwierdzenia redukcji cellulitu nie wyklucza poprawy ukrwienia, kolorytu, a więc tego co popularnie określamy jako kondycja skóry.
Podsumowując warto upewnić się, że rozpoczynając przygodę ze szczotkowaniem skóry na sucho najpierw należy poznać swoją skórę i dać sobie możliwość spojrzenia, czy są jakieś obszary naszego ciała, których należy unikać. Jeśli zauważy się jakiekolwiek niepokojące zmiany na swojej skórze należy niezwłocznie umówić się na wizytę u dermatologa. Jest to niezmiernie istotne zwłaszcza przed rozpoczęciem jakichkolwiek zmian w swojej rutynie pielęgnacyjnej, a więc nie tylko dotyczącej szczotkowania skóry na sucho.
Powodzenia !