W dzisiejszych czasach trudno o relaks i wyciszenie, codzienna gonitwa za szybszym, lepszym życiem pochłania godziny, dni, miesiące i lata. Wielozadaniowość stała się dniem powszednim i mało kto potrafi wyciszyć umysł w pogoni za codziennością. Podczas gdy człowiek z ery prehistorii skupiał się na jednym zadaniu jak znalezienie pokarmu, znalezienie wody i miejsca do spania, my musimy zarządzać kilkoma na raz, praca, dom, związek, swoje i rodziny hobby lub zajęcia dodatkowe, podatki…
Stres jako emocja nie jest zła sama w sobie, potrafi zmobilizować nas do działania, więc dzięki niej możemy wybrnąć z nawet najcięższych sytuacji, które się nam przydarzają. Stres staje się szkodliwy dla naszego organizmu wówczas, gdy przekroczy granice naszej tolerancji, więc pierwszą wskazówką jaka się nasuwa jest obserwacja własnej granicy w życiu codziennym.
Wyróżnia się kilka rodzajów stresu:
1. Stres zadaniowy, którego doświadczamy przed zadaniami, z którymi mamy się zmierzyć. Może okazać się mobilizujący lub paraliżujący.
2. Stres przewlekły, który odbija najcięższe piętno na nas, ponieważ jest z nami dłużej niż pozostałe,
a więc jego konsekwencje mają wpływ na kondycję całego organizmu.
3. Stres traumatyczny, który trwa od kilku sekund do kilku tygodni, natomiast jego skutki mogą być zauważalne przez całe życie w zależności od rodzaju psychiki danej osoby.
Nasze myśli, przeszłość i wspomnienia kształtują emocje. Warto pamiętać, że emocje towarzyszące nam
w stresie są związane z naszą przeszłością. Pewnych zachowań nauczyliśmy się sami, więc sami możemy nauczyć się również nowych 🙂
Jak wpływa na nas długotrwały stres?
Do najważniejszych objawów towarzyszącym stresowi wymienia się:
– przyspieszenie oddechu;
– przyspieszenie bicia serca;
– nadmierna potliwość;
– zmienne nastroje;
– pogorszenie koncentracji i pamięci;
– drżenia mięśni;
– bóle głowy;
– bezsenność;
– uderzenia gorąca;
– uczucie wyczerpania i stany depresyjne;
– drażliwość;
– lęki;
To niestety nie wszystko, długotrwały stres wpływa destrukcyjnie na układ sercowo – naczyniowy.
Poprzez zwiększenie wydzielania hormonów takich jak kortyzolu i adrenaliny może prowadzić do powstania nadciśnienia tętniczego uważanego za jedną z chorób cywilizacyjnych. Zaburzenia rytmu serca również zalicza się do konsekwencji wpływu stresu na nasz organizm. Poprzez zwiększenie wydzielania cytokin pozapalnych dochodzi do powstania procesów zapalnych w naczyniach krwionośnych, które mogą powodować powstanie miażdżycy, natomiast zaburzona gospodarka lipidowa podnosi poziom cholesterolu.
Stres odbija swoje piętno dodatkowo na układzie pokarmowym. Zwiększony napływ adrenaliny
do organizmu może prowadzić do choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, a związane z tym procesem objawy takie jak: bóle żołądka, zgagę i zmniejszenie apetytu stają się bardzo dokuczliwe w życiu codziennym.
Pozostałe niekorzystne aspekty długotrwałego stresu to choroby autoimmunologiczne w tym coraz częściej diagnozowane Hashimoto, jak i choroba Gravesa-Basedowa, cukrzyca, choroby skóry (łuszczyca), stwardnienie rozsiane czy reumatoidalne zapalenie stawów.
Jak radzić sobie ze stresem?
Uspokój emocje
W chwilach silnego wybuchu warto przeczekać tą chwilę. Możesz to zrobić na parę sposobów.
1. Skoncentruj się na swoich zmysłach, usłysz otaczające Cię dźwięki i nazwij je, dotknij swojego ubrania, postaraj się wyczuć otaczające Cię zapachy, szukaj wszystkich elementów tego samego koloru lub spróbuj z uwagą jedzenia, które masz ze sobą.
2. Napnij a następnie rozluźnij swoje mięśnie. Zaciśnij pięści, powieki, unieś barki i wytrzymaj chwile
a następnie poczuj jak całe Twoje ciało natychmiast się rozluźnia prostując dłonie, opuszczając barki
i rozluźnij powieki.
3. Wyobraź sobie, że jesteś na zielonej polanie a obok Ciebie płynie spokojny, czysty strumyk, każdy swój problem połóż na dużym liściu i obserwuj jak oddala się z zasięgu Twojego wzroku aż do całkowitego zniknięcia.
Poczucie wpływu
Na ile rzeczy rzeczywiście masz wpływ? Zadecyduj na co realnie jesteś w stanie wpłynąć swoim staraniem. Gdy już zdecydowałeś, postaraj się odpowiednio zaplanować działania tak, by w konsekwencji zaprowadziły Cię do wymierzonego celu i przestały być dla Ciebie stresogenne. Postaraj się ignorować rzeczy, na które realnie nie masz żadnego wpływu (korki, pogoda, sytuacje losowe).
Medytacja/Mindfulness/Uważność
Akceptacja i brak osądzania wszystkich zdarzeń, które nas otaczają czynią nas uważnymi i mądrzejszymi
w codzienności. Strach zastępowany jest serdecznym podejściem, bez konieczności osądzania i wyrzutów sumienia. Staraj się akceptować wszystko co Cię otacza a staniesz się dużo szczęśliwszy 🙂 Twoja koncentracja i produktywność wzrośnie a przy tym nie będziesz się czuł zmęczony i zestresowany.
Co może Ci pomóc w walce ze stresem?
- Rozeznanie czasu: Spójrz na swój codzienny grafik i zwróć uwagę na co poświęcasz najwięcej czasu, co sprawia Ci trudności, co robisz niepotrzebnego w ciągu dnia. Zastanów się czy możesz pewne zadania delegować, z innych zrezygnować na poczet tych ważniejszych.
- Planowanie: skup się na codziennym planowaniu rzeczy, które masz do zrobienia w tygodniu
i efektywnie realizuj je. Bierz pod uwagę, że nie wszystko jednak może pójść zgodnie z planem. Segreguj swoje zadania od najważniejszych do tych mniej ważnych - Realizacja: Zacznij dzień od najtrudniejszych zadań w Twoim spisie, po realizacji ich będziesz miał poczucie, że już nic nie jest dzisiaj straszne 🙂 Nie rób paru rzeczy na raz, skupiaj się tylko na jednej, skróci to czas wykonania i umożliwi bezstresowe przejście do następnego. Wykonane zadania odznaczaj. W pracy rób sobie przerwy 5 minutowe co godzinę na poruszanie się, pospaceruj, rozciągnij się, porób krążenia głową, barkami i miednicą, zrób parę głębokich oddechów, dotleni to Twoje komórki dzięki czemu będziesz miał więcej energii i motywacji.
- Porządek: Dbaj o porządek na swoim stanowisku pracy, sterta nieprzejrzanych papierów nie ułatwi Ci ich znalezienie. Aby uniknąć tego typu sytuacjom stosuj segregację swoich rzeczy na biurku.
Pamiętaj o tym, że stres nie lubi zdrowego ciała! 🙂
Odpowiednia dieta i aktywność fizyczna będzie bardzo pomocna w utrzymywaniu czystego umysłu,
więc trenuj dyscyplinę, którą lubisz i odżywiaj się zdrowo.
Nagradzanie się jest tak samo ważne jak praca! Gdy czujesz, że jesteś na skraju zrób coś dla siebie,
co pozwoliłoby Ci się poczuć jak na wakacjach. Zamów masaż do domu i zrelaksuj się mając godzinę tylko dla siebie, jeśli masz opcję masażu w pracy to świetnie! Korzystaj kiedy tylko możesz, a stres uleci z Ciebie w ciągu paru minut.