fbpx
Skip to content Skip to footer

Home office – jak efektywnie pracować w domu?

Praca w domu to udogodnienie, na które mogą sobie pozwolić niektórzy pracownicy biurowi.
W trudniejszych czasach (jak teraz) jest to przymus i wielu ludzi nie potrafi przestawić się na pracę zdalną
z domu, ponieważ często trudno ją pogodzić z codziennymi obowiązkami związanymi z domem i członkami rodziny.

W artykule home office – jak efektywnie pracować w domu? Postaramy się dać Wam wskazówki jak efektywnie i w skupieniu pracować w domu oraz jak nie rozpraszać się co chwila, gdy mamy natłok obowiązków.

Pierwszym błędem jaki popełniamy pracując zdalnie to świadomość, że nie musimy zbyt szybko wstawać
i nasze poranki stają się mniej efektywne. Ludzie to istoty, których rytm dnia uwarunkowany jest słońcem – oczywiście w warunkach, gdy nie mamy zaburzenia rytmu dnia poprzez nieprawidłowe nawyki. Najwięcej energii i najbardziej sprawny umysł mamy właśnie rano! Więc postaraj się wstać tak, jakbyś miał iść do pracy i wykorzystaj ten czas na najbardziej trudne rzeczy lub te, które zajmują Ci najwięcej czasu.
Każde z następnych zadań będą wydawały Ci się mniej trudne.

Poszukaj odpowiedniego miejsca dla siebie w domu. Może być to dowolne pomieszczenie, natomiast ważne by spełniało określone warunki:
1. Było jak najmniej uczęszczane przez innych domowników;
2. Spełniało zasady ergonomii, w pracy musi Ci być po prostu wygodnie!
3. Najlepiej, gdyby pomieszczenie posiadało okno.

Domownicy, którzy aktualnie są z Tobą w jednym domu mogą rozpraszać Cię w pracy. Staraj się odgraniczyć od nich, oczywiście w miarę możliwości. Gdy niestety nie masz takiej sposobności ustaw sobie budzik i daj sobie czas na pracę i czas poświęcony dla innych. Optymalnym czasem jaki najlepiej spędzić przed komputerem to godzina, podczas trwania 60 minut zrobisz najwięcej rzeczy i będziesz najbardziej efektywny, po upływie tego czasu możesz poświęcić czas dla domowników. Najlepiej gdybyś ten czas poświęcił aktywnie z rodziną. Po przerwie wróć ponownie do godzinnej pracy.

praca w domu

Zasad ergonomii pracy wypadałoby przestrzegać wszędzie. To jak będziesz siedział przed komputerem przez najbliższe parę godzin ma znaczenie dla Twojego układu ruchu. A już największe znaczenie będzie miało to jak często robisz sobie przerwę! Nasz układ ruchu nie jest stworzony do długotrwałego przebywania w jednej pozycji, nieważne czy jest to siedzenie czy stanie. Ponieważ jesteśmy stworzeni do ruchu, ruszać powinniśmy się jak najczęściej, dlatego też warto by pamiętać o robieniu przerwy co godzinę pracy siedzącej by zapobiec jej powikłaniom takim jak bóle pleców, karku czy zmiany w strukturze mięśni
i stawów w późniejszym czasie.
Postaraj się również zadbać o prawidłową sylwetkę w trakcie pracy. Jak to zrobić? Zajrzyj na nasz poprzedni artykuł: https://masujmnie.pl/fizjoterapia/jak-siedziec-prawidlowo-przy-komputerze/

Okno to bardzo istotna sprawa podczas pracy biurowej. Nasze oczy zwyczajnie są w stanie się zmęczyć patrzeniem na sztuczne, niebieskie światło monitora. Warto parę razy w ciągu dnia pracy popatrzeć przez okno, tak by nasz wzrok dostrzegł najbardziej odległe punkty na widoku. Poza takim odpoczynkiem dla oczu, światło dziennie jest dla oka dużo bardziej przyjemniejsze niż siwiało sztuczne, co sprawia, że nasze organy ulegają mniejszemu zmęczeniu.

Praca z domu, zwana home office wiąże się z plusami i minusami i to od Ciebie zależy czy dane aspekty będą plusem czy minusem. Warto dostrzec, że powinieneś być dostępny w danym czasie w pracy, natomiast oszczędzasz czas na podróże do pracy czy wyjścia na lunch. W trakcie odpoczynku możesz porozmawiać ze swoimi najbliższymi, usiąść na swoim ulubionym fotelu, wypić ulubiony napój czy posłuchać muzyki, na którą aktualnie masz ochotę.

Równie istotną sprawą, którą warto podkreślić jest możliwość robienia przerwy w dowolnym czasie oraz możliwość zrobienia ćwiczeń, jeśli odczuwasz dolegliwości bólowe, możesz również zmieniać pozycję pracy z siedzącej na leżącą lub stojącą, która w biurach nie jest możliwa do osiągnięcia.

Przerwę w pracy możesz wykorzystać na obowiązki, które zwykle robiłeś przed lub po przyjeździe z pracy, wstawić pranie czy zmywarkę, wykonać obowiązki i prace domowe, zadbać o dzieci czy pomóc im w zadaniach, czy wyjść na krótki spacer.

Jak oddzielić pracę od domu?

Przede wszystkim należy to zrobić i nie ulega wątpliwości, że dla niektórych będzie to nie lada kłopot. Ważne jest, by Twoja praca odbywała się w jednym miejscu, tak aby inni domownicy mieli komfort przebywania we wszystkich innych pomieszczeniach i abyś Ty czuł się komfortowo i z poczuciem bezpieczeństwa, że podczas ważnej rozmowy nikt Ci nie przeszkodzi.
Wyznacz czas na przerwy i powiadom o nich bliskich, a najlepiej sporządź grafik pracy, by dla wszystkich było jasne, kiedy będzie czas wyznaczony dla nich.
Posiadając małe dzieci nie sposób się niekiedy skupić na konkretnym zadaniu – poproś o pomoc bliską osobę, aby na czas Twojej pracy zajęła się pociechami.
Jedną z istotnych spraw oddzielających życie prywatne od zawodowego jest rozmowa. Nie zadręczaj swoich bliskich tematem Twojej pracy, pamiętaj, że oni poza domem też mają trudne wyzwania i problemy. Oczywiście nie ukrywaj również negatywnych emocji spowodowanych pracą, gdy masz potrzebę podzielenia się daną sytuacją – zrób to! Pamiętaj natomiast, że dużo zależy od Ciebie i to Ty masz wybór odnośnie swojej ścieżki zawodowej.

Co jeszcze ułatwi Ci prace?

Zajrzyj na nasz poprzedni artykuł, który zawiera treści dotyczące presji czasu: https://masujmnie.pl/tipstricks/jak-radzic-sobie-ze-stresem/

A jak Tobie mija praca w domu? Czy musiałeś się przestawić i nauczyć nowego trybu pracy?
Jeśli masz dodatkowe pytania, nasz zespół chętnie na nie odpowie 🙂

Leave a comment

subskrybuj i śledź promocje

Subskrybuj i śledź promocje