fbpx
Skip to content Skip to footer

Masaż czy fizjoterapia?

Masaż czy fizjoterapia

Odwieczny dylemat klientów, pacjentów w naszym kochanym kraju – Polsce. Masaż czy fizjoterapia? Czym różni się masaż od fizjoterapii, czy fizjoterapeuci to również masażyści? Dlaczego tak trudno odróżnić masaż od fizjoterapii?

Na wstępie pragnę podkreślić, że masaż jest częścią fizjoterapii, ale tylko jako jej niewielkim fragmentem, nie stanowi całości pracy fizjoterapeuty. Masaż w fizjoterapii jest częścią nauki – fizykoterapii, w której możemy odnaleźć inne zabiegi oddziałujące na tkanki np. laseroterapia, termoterapia czy nawet inhalacje. Fizjoterapeuci na studiach uczą się o technikach masażu klasycznego, natomiast w swojej praktyce zazwyczaj wykonują masaże lecznicze, by poprawić stan zdrowia pacjenta.

Masaż to zabieg, w którym wykonujemy wybrane techniki takie jak: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie, wibracja. Wyróżnia się wiele form masażu i każda z nich się od siebie różni np. masaż leczniczy, relaksacyjny, z użyciem bańki chińskiej czy masaż tkanek głębokich oraz związane z daną filozofią np. tajski czy lomi lomi. Główną ideą masażu jest roztarcie określonego fragmentu ciała, by ciepłem uzyskać przekrwienie danego regionu oraz rozluźnienie mięśni.

Czym się różni masaż od fizjoterapii? Dlaczego tak trudno je odróżnić?
Jak już wcześniej wspomniałam masaż to niewielka część fizjoterapii i to również jedna z technik jaką pracują fizjoterapeuci, chociaż sięgają po nią rzadko.
W Polsce potocznie zaciera się granica między masażem a fizjoterapią, ze względu na wizualne podobieństwo masażu do terapii manualnej.
Fizjoterapeuta posługujący się wybraną techniką terapii manualnej również dotyka i pracuje na tkankach miękkich, ale to co odróżnia ową terapię to fakt poprzedzenia jej wywiadem zdrowotnym i diagnostyką.
Fizjoterapeuta bada pacjenta i diagnozuje źródło bólu, tak by problem z jakim przyszedł pacjent mógł być rozwiązany. Oczywiście jeśli terapeuta stwierdzi, że problem można rozwiązać używając techniki masażu, może ją wykonać. Najczęściej jednak wybiera techniki terapii manualnej, która często poza pracą na tkance wykorzystuje ruchy ciała pacjenta. Praca fizjoterapeuty to nie tylko stanie przy stole, jako nauka o ruchu i biomechanice ciała ma zastosowanie w treningach korekcyjnych oraz medycznych. Obsługa sprzętów fizykalnych takich jak ultradźwięki, laser, pole magnetyczne itp. wpisujemy dodatkowo w pracę fizjoterapeuty.

Całkiem inaczej kojarzy nam się zawód fizjoterapeuty, który pracuje z pacjentami neurologicznymi, z widocznymi uszkodzeniami ciała lub dziećmi. Wtedy często słyszymy o zawodzie Rehabilitanta  co też nie do końca odnosi się do pracy fizjoterapeutów. W pracy z wyżej wymienionymi pacjentami terapeuci również wykonują m.in techniki terapii manualnej ale odbiór w takiej sytuacji jest zupełnie inny.

Innymi słowy pozory mylą 

Masaż natomiast kojarzy nam się z czymś przyjemnym, ze SPA, gdzie każdy może odpocząć i się zrelaksować. To oczywiście nie jest mylne, ale masaż to nie tylko relaks. Musimy pamiętać, że masaż to również jedna z metod leczenia bólu i czasami nie musi być przyjemny… Masaż leczniczy czy tkanek głębokich często może sprawiać ból ale bywa skutecznym rozwiązaniem w jego zwalczeniu.

Czy fizjoterapeuta to masażysta?

Mam nadzieję, że odpowiadając na wyżej wymienione pytania wyjaśniłam nieco kwestie podziału ról.
Fizjoterapeuta to nie masażysta ale w swojej pracy MOŻE ale NIE MUSI wykorzystywać techniki masażu do terapii. Osoba będąca fizjoterapeutą kończy 5 letnie, jednolite studia, osiągając tytuł magistra fizjoterapii. Poza studiami zwykle uzupełnia wiedzę uczestnicząc w certyfikowanych kursach.
Masażysta to osoba, która skończyła studia podyplomowe z zakresu masażu i nie może wykonywać zawodu fizjoterapeuty, ponieważ jako technik masażysta nie ma takich uprawnień. Technik masażysta kończąc 2 letnie studium policealne posiada wiele godzin praktycznych w klinikach rehabilitacyjnych i szpitalach.

Niejednokrotnie można zauważyć w przychodniach, że fizjoterapeuci i masażyści współpracują ze sobą. Po kwalifikacji pacjenta na fizjoterapię fizjoterapeuta może zlecić wykonanie masażu masażyście. Nie każdy bowiem fizjoterapeuta będzie dobrym masażystą  Więc praca zespołowa sprawdza się najbardziej w każdym przypadku.

A może zastanawiacie się skąd wywodzą się zawody masażysty i fizjoterapeuty?

w Obydwu przypadkach historia sięga ponad 3000 lat p.n.e i dotyczy doniesień z Azji. W kwestii masażu są to Chiny, natomiast fizjoterapii (gimnastyki) Indie. Niemniej jednak należy pamiętać, że terapie manualne mają właśnie początek w masażu, gdzie głównym zadaniem było przekrwienie tkanki doprowadzając do jej ocieplenia a tym samym zmniejszaniu bólu.
Odnotowany rys historyczny naprowadza nas na to, że wszystkie te techniki rozwijały się wspólnie – Chiny – 1200 lat p.n.e. zaczęto ŚWIADOMIE uprawiać aktywność fizyczną w postaci tańca, ćwiczeń oddechowych i relaksacyjnych oraz oddziaływać na tkankę w postaci masażu i akupunktury.
W historię masażu zagłębimy się w następnym artykule 

Podsumowując:

  1. Fizjoterapeuta może ale nie musi pracować na stanowisku masażysty a w swojej pracy może ale nie musi wykonywać masaż do terapii, bowiem ma wiele innych technik do wyboru, którymi może pracować. Fizjoterapeuta oprócz pracy z ciałem przy stole może ale nie musi prowadzić treningi korekcyjne, medyczne oraz obsługiwać sprzęty fizykalne. Poza tymi czynnościami fizjoterapeuci zobligowani są do prowadzenia dokumentacji medycznej, kwalifikacji pacjenta do fizjoterapii (nie musi tego robić lekarz) oraz diagnostyki pacjenta. Posiadają prawa wykonywania zawodu i mają swoją Izbę Fizjoterapeutów, która nadzoruje ich pracę jako zawodu medycznego.
  2. Masażysta to zwykle osoba po szkole policealnej trwającej 2 lata. Specjalizuje się z zakresie masażu klasycznego lub również innych po ukończeniu odpowiednich kursów doszkalających. Masażysta nie ma uprawnień fizjoterapeuty ale może być zatrudniany w placówkach medycznych i świadczyć usługi masażu lub otworzyć własną działalność w zakresie masażu.

 

Leave a comment

subskrybuj i śledź promocje

Subskrybuj i śledź promocje